Stefăniță Radu : Mi-a rămas în cap o frază a chestorului Georgian Drăgan, adresată Jurnalistului Alex Nedea: «Nu m-ați prins dvs. cu nimic, NICI EU NU V-AM PRINS CU NIMIC»

Date:

Ce vrea sa spună cu asta?

Păi ancheta Recorder era una semi-publică care a durat săptămâni, daca nu luni. Au fost apelați inclusiv foști ministri de interne, chiar Cătălin Predoiu a fost sunat și a refuzat să răspundă. Deci se știa, că nu cred că nu a transpirat tematica. Ori eu unul înțeleg că echipa de la Recorder căuta date despre „poliția aservită”, ceea ceea ce e un demers foarte normal și foarte necesar chiar.

Dar nu înțeleg de ce șeful comunicării din IGPR a ținut să sublinieze că nu l-a prins cu nimic pe Alex Nedea. Că dacă nu l-a prins înseamnă că a căutat. Iar daca a a căutat, a căutat în redacția Recorder și în viața personală a lui Alex Nedea.

Să fiu jurnalist acolo aș întreba așa:

«A existat vreun demers operativ al Poliției Române vis-à-vis de demersul jurnalistic realizat de Alex Nedea și Recorder înainte de apariția, în timpul sau după publicarea acestui material?»

Pentru că chestorul Drăgan e comunicator, neavând atribuții operative. Așa încât dacă el a exprimat «NICI EU NU V-AM PRINS CU NIMIC» înseamnă că IGPR nu l-a prins cu nimic pe Alex Nedea.

Asta deocamdată!?

 

Stefăniță Radu

Lasă un răspuns

Share post:

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related